مهارت هایی برای داشتن یک زندگی خوب

در این وبلاگ یاد میگیریم که چطوری 1انسان هدفمند در زندگی باشیم...

سبک های ارتباطی(2)

درس پنجم

سبک های ارتباطی(۲)

در درس پیش درباره ی سبک های ارتباطی صحبت کردیم.شاید شما از سبک ارتباطی خود در بعضی موقعیت ها راضی نباشید و دلتان بخواهد آن را تغییر بدهید. خوشبختانه سبک های ارتباطی کاملاً آموختنی هستند٬یعنی هیچ نوزادی با رفتار پرخاشگرانه٬منفعلانه یا حتی قاطعانه به دنیا نمی آید٬بلکه ما این رفتار ها را از اطرافیان خود می آموزیم.بنابراین می توانیم رفتار های خود را تغییر دهیم و رفتار های جدیدی را بیاموزیم.وقتی ما شروع با تمرین رفتار های جدید می کنیم٬ابتدا برایمتن بسیار دشوار است و مدت ها باید به خودمان یادآوری کنیم که به شیوه ی جدید رفتار کنیم ولی اگر مدتها به تمرین های خود ادامه دهیم٬این رفتار ها به صورت عادت در می آیند و ما می توانیم به شیوه یصحیح تر و سالم تری رفتار کنیم.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم اسفند 1388ساعت 15:8  توسط نوجوانان استان قزوین  | 

نتیجه گیری...

 

نتیجه گیری...

من از این درس یاد گرفتم که...

 

رفتار ها و عکی العمل های هریک از انسان ها در هر موقعیت از زندگی٬متفاوت است و این رفتار ها و عکس العمل ها٬بستگی به نوع شخصیت هرکس دارد که پرخاشگر باشد یا منفعل یا قاطع.

ما گاهی با رفتار پرخاشگرانه پیش می رویم و فکر می کنیم بهتر و واضح تر جواب میدهد و دوست داریم آن نظر را به دیگران تحمیل کنیم.

ولی رفتار های قاطعانه٬به طوری که حرف و نظر خود را باصراحت و به آرامی بیان کنیم.و رفتار های منفعلانه٬به طوری که سعی کنیم با دادن نظر و زدن حرف ها و رفتار هی غیر مستقیم ما در دیگران اثر بدی نداشته باشد و سعی کنیم طوری رفتار کنیم که موجب ناراحتی و آزار دیگران نشود.

 

 

شما چطور؟

شما با مطالعه ی این درس چه نتیجه ای می گیرید؟

 

 

لطفاً نظراتتان را در این رابطه بیان کنید...

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم اسفند 1388ساعت 14:52  توسط نوجوانان استان قزوین  | 

سبک های ارتباطی(1) (قسمت دوم)

درس چهارم(قسمت دوم)

سبک های ارتباطی(۱)

ادامه ی مبحث قبل...

در چنین موقعیت هایی ما معمولاً ۳نوع واکنش یا رفتار از خود نشان می دهیم.

این ۳نوع رفتار عبارتند از رفتار انفعالی ٬ رفتار پرخاشگرانه و رفتار قاطعانه.

 

     -------------------------------------------------------------------------             

شیوه ی اول

 انفعالی رفتار کردن یعنی ابراز نکردن نیاز ها و احساسات و نظرات خود یا ابراز آنها به نهوی بسیار ضعیف به طوری که دیده و شناخته نمیشود.

مثلاً یکی از دوستانتان شما را در بین دیگران تحقیر یا مسخره کند و شما در چنین موقعیتی در حالی که بسیار رنجیده اید ولی از خود عکس العملی نشان ندهید و سکوت کنید.

 

 شیوه ی دوم

شیوه ی دوم٬رفتار پرخاشگرانه است.در این شیوه٬فرد برای بیان خواسته ها و نیاز های خود یا گرفتن حق خود رفتار تهاجمی و پرخاشگرانه نشان می دهد.او با تحدید٬ تمسخر٬تحقیر یا حتی آزار جسمانی موجب ناراحتی دیگران می شود.رفتار های پرخاشگرانه گاهی کاملاً آشکار هستند مانند داد و فریاد و یا پرت کردن شی ای و گاهی با رفتار های غیر کلامی مانند نگاه پرخاشگرانه یا تحقیرآمیز همراه است.در موقیت قبل شما ممکن است رفتار پرخاشگرانه نشان دهید.مثلاً بگویید:

«آدم مسخرا ای مثل تو لازم نیست دیگران را مسخره کند.»

در این شرایط شما دوستتان را متوجه احساس ناراحتی خود کرده اید ولیرفتار شما هم ناشایست است و با این رفتار ممکن است اختلاف بین شما و دوستتان شدیدتر شود و دعوایی سرگیرد.

 

شیوه ی سوم

 شیوه ی سوم٬رفتار قاطعانه است.شیوه ای است که به آن ابراز وجود هم می گویند.در ابراز وجود٬ما خواسته ها٬نیاز ها و احساسات و نظرات خود را بدون اضطراب و ناراحتی به شیوه ای صادقانه٬صریح و محترمانه بیان می کنیم و می توانیم از حقوق خود بدون پایمال کردن حقوق دیگران به طور قاطعانه دفاع کنیم.در موقعیت قبل اگر شما بخواهید قاطعانه رفتار کنید می توانید بگویید:

«من اصلاً خوشم نمی آید کسی مسخره ام کند.اگر از من دلخور هستی بهتر است مستقیماً درباره ی همان موضوع صحبت کنیم.»

     ----------------------------------------------------------------------- 

در این موقعیت شما هم ناراحتی خود را بیان کرده اید و هم به دوستتان گفته اید که با شما چگونه رفتار کند.

همه ی انسان ها معمولاً از هر ۳نوع سبک رفتاری استفاده می کنند.ولی معمولاً ما در رفتار های خود از یک سبک بیشتر از بقیه استفاده می کنیم.آیا می توانید بگویید شما از کدام سبک رفتاری بیشتر استفاده می کنید؟شاید برای پاسخگویی به این سوال لازم باشد مدت ها رفتار خود را تحت نظر بگیرید تا به سبک رفتاری معمول خود پی ببرید.

 

   

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم اسفند 1388ساعت 14:21  توسط نوجوانان استان قزوین  | 

سبک های ارتباطی(1) (قسمت اول)

درس چهارم(قسمت اول)

سبک های ارتباطی(۱)

ما از طریق ارتباط با دیگران نیاز های خود را تاءمین می کنیم.این نیاز ها ممکن است مادی باشند.متنند تاءمین غذا٬مسکن٬پوشاک.ویا معنوی باشند.مانن مورد توجه و محبت بودن٬درک شدن٬نیاز کمک به دیگران و نیاز های دیگر.

حال می خواهیم بدانیم که در ارتباط خود از چه شیوه و روش هایی برای بیان و تاءمین خواسته ها٬نیاز ها و احساسات خود استفاده می کنیم.آیا به خودمان حق می دهیم که نیاز ها و خواسته های خود را بیان کنیم؟آیا اگر چیزی خلاف میل ما باشد٬احساس خود را نشان می دهیم و ابراز می کنیم؟آیا به راحتی از خواسته ها و نیاز های خود می گذریم یا آن را با تهاجم و طلبکاری درخواست می کنیم؟

به این شیوه ها و روش ها در اصطلاح «سبک های ارتباطی» می گویند.

برای اینکه با سبک های ارتباطی خود بیشتر آشنا شوید٬ابتدا این فعالیت را انجام دهید.

 

 

در ادامه مطلب...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم اسفند 1388ساعت 13:56  توسط نوجوانان استان قزوین  | 

مطالب جدیدتر